1

Календар

Як святкують Різдво у всіх куточках світу

1З поширенням християнства у всі куточки світу з різною швидкістю почала пробиратись і традиція святкувати Христове Народження. Кожен народ пристосував її до свої ментальності і деколи їх звичаї не можуть не викликати подиву. Хтось святкує 24 грудня, а хтось 7 січня. Важко напередодні свята залишитись байдужим до такого калейдоскопу подій. А раптом і собі чогось чужого захочеться навчитись? Головне, щоб свого не забули! Отож, як святкують там, в далеких і не дуже країнах, Різдвяні свята?

Почнемо з Європи:

Німеччина

А чи знаєте Ви, що ще в далекі дохристиянські часи саме звідси пішов звичай прикрашати ялинку? Також німці першими в світі почали виготовляти шоколадні фігурки дідів морозів. Для них Різдво – це насамперед сімейне свято. Основними його атрибутами тут є віночок з чотирма свічками – по одній для кожної неділі адвенту (посту), деревяні яселка з немовлям-Спасителем та забавка для дітей – календар з 24-ма віконечками, які відкривають по одному щодня. На святковий стіл німці подають аж ніяк не пісне меню: м’ясо, сосики, традиційне пиво та імбирне печиво. А після трапези проводять церемонію обміну подарунками, яка у них зветься Бешерунг.

Франція

Як не дивно, та французи Різдво святкують найменше – лише один день. Вони люблять зображати подію народження Христа, тому вулиці міст, вітрини магазинів і будинки прикрашені фігурками «сантос» — маленькими глиняними ляльками-немовлятами, що зображають сцени з Вифлеєму. На святковий стіл подають індика, тістечка з родзинками і мигдалем та «різдвяне поліно» — традиційний рулет з кремом або морозивом, политий шоколадом. Проте, сьогодні більшість французів надає перевагу святкуванню у рестораціях, аніж вдома.

Швеція

Тут, на відміну від Франції, святкування тривають найдовше – цілий місяць. Розпочинається цикл Різдвяних свят у шведів 13 грудня Днем Святої Люсії – Королеви Світла. За повірям – ця жінка, одягнувши на голову корону зі свічок, носилу їжу першим християнам, що переховувались в печерах. Сьогодні на святковий різдвяний обід подають печену шинку, розмочену сушену рибу, квасолю, рисову кашу з молоком, мигдалем і корицею, медівники, гаряче вино з прянощами. Протягом місяця тривають гостьові візити, сімейні зустрічі. Закінчується святкування 13 січня, коли з ялинки знімають прикраси і виносять її з дому.


Великобританія

Перед різдвяним обідом британці, зазвичай, ідуть до церкви. Урочисте меню – печений індик із журавлиновим соком, святковий пудинг із фруктами (в ньому має бути 13 складників – як символ Апостолів і Христа) і торт із твердим цукром. Своїм близьким вони дарують квітку пуансетії, називаючи її «Вифлеємською зіркою». Обов’язково після трапези своїх підданих вітає королева. У Великобританії другий день Різдва називають денем Святого Стефана, коли роздають пожертви бідним.


Ірландія

Cвяткування тут теж починається Богослужінням. Дітям дарують адвентовий календар, де під кожним днем грудня заховано шоколадний смаколик. До свят печуть тістечка, паштетики з січеним м’ясом і пудинги. В багатьох районах зберігся звичай запалювати свічі на вікні, це символізує освітлення дороги Святій Родині. 25 грудня влаштовують святкову вечерю з печеної птиці, смаженої картоплі, шинки та пудингу з ромовою поливкою або сметаною. Традиційною стравою на Святвечір є «ірландська юшка».

Голландія

В Голландії, як правило, в час різдвяного посту їсти заборонено не м’ясо, а солодке. Виняток роблять хіба що для традиційних «speculaas» — печиво у формі людських фігурок та «letterbanker» – солодке у формі початкової літери прізвища господаря дому. В перший день Різдва голландці запалюють вогники на ялинці. Після Служби сідають до столу, декорованого зеленими, білими й червоними кольорами. Головні страви для них – зайчатина, також гуска або індик. Неодмінно мусить бути святковий хліб, а на десерт – різноманітні пудинги. По святковій вечері голландці не тільки колядують, а й розказують різдвяні оповідання.

Іспанія

Тут свята починають відзначати традиційною лотереєю. А на Богослужіння ідуть після вечері. Традиційнимиіспанськимиріздвянимстравами єпечене порося, качка в апельсиновому соусі, індик та риба, солодощі, подібні до халви, крихкі тістечка. Ялинка,шопка й вертепив іспанців, як і в нас, також дуже популярні.


Португалія

Різдвяна Літургія тут називається «Літургією півня». За легендою – в момент народження Христа співав півень. На Святу вечерю готують особливу страву — «consoada» – з бакали та інших риб, які є символами посту. На Богоявлення традиційним є пекти торт, а всередину класти невеличкий подарунок. Кому попадеться цей подарунок, тойпектиметортна наступний рік.

Греція
Тут також у переддень Різдва діти ходять від хати до хати та співають «kallanda» (грецькі колядки), за що отримують солодке і сухі фрукти. Старші намагаються дртримуватисьсорокаденного посту, коли споживабтьспеціальний хліб «christopsomo». Греки не мають традиції прикрашати на Різдво дерева, хоча тепер, цей ритуал все частіше виконують в грецьких сімях, як данина моді.

Данія

Святкування данці розпочинаютьз початком різдвяного посту. Кожної неділі в церкві ставлять червонуабо білу свячку. Перед самим Різдвом прикрашають будинок. Цікаво, що вбирати різдвяне дерево є обов’язком лише глави сім’ї. Традиційною стравою тут є «солодкий рис», що споживається ввечері перед Різдвом. На світанку в кожен кут помешканняставлять по зернинцірису для гнома Julnisse, що, за традицією, мешкає в домі під час різдвяного періоду.

Італія

Характерним для Італії є традиція вертепів. В багатьох містечках в ніч перед Різдвом організовують театралізовані дійства Народження Христа, опісля вітають один одного зі святом під звук церковних дзвонів. Потім всією родиною сідають за святковий стіл. Серед традиційних страв — пиріг із горіхами, баккалаз помідорами, святкова «паста» (макарони, приправлені соусом). Також на різдвяний стіл полюбляють подавати угрів.

Фінляндія

Саме тут, в снігах Лапландії живе Святий Миколай зі своїми братами, що носять подарунки малечі у всьому світі.Рішенням ООН з 1984 року Лапландія офіційно проголошена “Землею Діда Мороза”. Ялинку тут заведеноприносити в будинок не раніше 24 грудня. Отже, в день Різдва вся сім’я вранці прикрашає різдвяне деревоі будинок, вдень йдутьв храм, а потім — в традиційнусауну. Увечері жвсі збираються за святковим столом, де головнимріздвянимнапоєм єглінтвейн, а стравою- запечена шинка. До неї подається морквяна або рисова каша з секретом. Тому, в чиїй тарілці опиниться один-єдиний мигдалевий горішок, весьрік везтиме абсолютно у всьому. Як і у Великобританії, у Фінляндії святкується і другий день Різдва — день Святого Стефана, якийвважається покровителем коней. А зі шведами їх об’єднує деньСвятоїЛюсії.

Польща
Особливою традицією тут є колядки. Їхв Польщі можна поділити на три види: релігійні, легендарні та творчі. Наймелодійніші, найвеличніші з них створювалися в монастирях. Це — релігійні. Легендарні базуються на апокрифах імістять багато легенд.Церква не прийняла їх, та люди люблять пісні про чудеса, відкриті небеса і тварин, які розмовляють. Творчі ж створювалися простими людьми, які замінювали біблійні сцени сценами із свого власного життя. Мелодії в них часто веселі, танцювальні. У Польщі на різдвяномустолі зазвичай12 страв. Готують також коропа, який вважається символом сімейного благополуччя, і makowiec (кекс з маком, родзинками, мигдалем і медом).

Росія
Тут, як і в нас, святу передує сорокаденний піст. У переддень Різдва забороняється що-небудьїсти, окрім «сочива» (хлібні зерна і фрукти), саме тому Святвечір наші сусіди називають «Сочельник». Після появи на небі першої зірки росіянийдуть до церкви. По закінченні служби на середину церкви виносять ікону Різдва та свічку, яка символізує зірку над Вифлеємом.

Американський континент:

США

Американці святкують Різдво по-різному, адже його традиції, разом з переселенцями, сюди потрапили з різних країн Старого Світу. Американці зустрічають Народження Христа і серед пляжу, і серед снігу. Тут неодмінно прикрашаютьялинки гірляндами, більшість з яких зроблено вручну, співають колядки, а достолу подають традиційну індичку із соусом та картоплею. А на десерт — гарбузовий пиріг, сливовий пудинг та фруктовий торт.. На Різдво американці зазвичай п’ють egg-nog — яєчно-винний напій з вершками. Одна з сутоамериканських традицій, що збереглася в Південно-Західній Америці — це освітлювати дорогу до своїх помешкань тисячами вогників. На Гаваях прибирають пальми, а в торгових центрах розміщені менехуни — маленькі люди, яких вважають першими поселенцями на острові.

Канада

Ця країна поділена на англійську й французьку частини, тому традиції тут переплітаються з ментальностями. Канадці французької частини близько півночі, перед урочистою Літургією, під ялинку ставлять яселка. Після Богослужіння родина сідає до святкового столу, де головною стравою є м’ясний пиріг. На десерт – «різдвяне поліно». Канадці англійської частини хранку йдуть на Службу Божу. Повернувшись, мають святковий обід. Зазвичай до столу подаютьпеченогоіндика, волове м’ясо й пудинг.

Мексика

Мексиканці дуже релігійний народ. Основним атрибутом свята у нихє вертеп. Люди, перевдягнені уПресвяту Марію і святого Йосифа, мандрують від дому до дому, просячи про нічліг для втомлених подорожніх. Урочисте святкування починається по обіді 25 грудня, діти отримують в подарунокфігурки тварин з пап’є-маше на Різдво, наповнені цукерками. У деякий регіонах традиційно роблятьанісове печиво bucuelos, яке подається з сиропом на глиняних тарілках, що після використання б’ють на щастя.
Ямайка
Приготування до Різдватутрозпочинається з урочистого прибирання осель. Чоловіки все лагодять, малюють стіни, підрізають кущі, а жінкипечуть пудинги. За кілька днів до Різдва заколюють свиню чи козу, а м’ясо традиційно ділять з сусідами, які, натомість, дають їм іншу їжу: ямс, фрукти та овочі.Після святкової Служби в церкві, родина збирається разом, щоб скуштувати традиційний пунш з яєць. Основнимистравами під час свят тут є м’ясокачки, курчатичи індика,шинка,багато овочів, салатів та святковихсолодощів.

Східні землі

Вифлеєм

Невеличке містечко, де народився маленький Ісусик має свою різдвяну традицію. Щороку його вулицями проходить чорний кінь, що везе хест, за ним їде свита вершників. На центральній площі Віфлєєма на Різдво встановлюють високий стовп, увінчаний зіркою, яка символізує ту саму віфлиємську, яка вказала волхвам час і місце народження Спасителя.

Індія
За відсутності ялинки, індуси прикрашають на різдвяний період дерева манго і бананові пальми. Також їх гілками, а ще маленькими літарями оздоблють будинки. В кожній церкві запалюють спеціальну свічку, яка повинна горіти протягом цілого різдвяного періоду. Тут це свято визнане державним і відзначають його не тільки християни, а й індуське та мусульманське населення, влаштовуючи пишні бенкети та феєрверки.

Китай
Тутешні християни прикрашають дерева кольоровими орнаментами, зробленим з паперу у вигляді квітів, ліхтариків. Ці китайські «ялинки» називають «деревами світла». Будинки оздоблюють вишуканими ліхтариками, квітами і гірляндами. Основою китайської традиції є поклоніння предкам. Їх портрети належить розвішувати в кімнаті, де проходить свято.

Японія

Зважаючи на те, що в Японії живе тільки 1% християн, тут Різдво побудоване на комерції. Але і японці мають свої невеличкі різдвяні традиції. Тутешнє святкове меню складають рис, боби, гриби і бамбук. Улюблений напій — саке. Часто саме в цей день споживається Teriyaki di salmone (рибна страва, яка готується з нагоди урочистих подій).На Різдво японці біля своїх будинків розвішують на високих жердинах пучки соломи і підпалюють їх, щоб відлякати злих духів.

Австраліята Нова Зеландія

На наш зимовий період в Австралії припадає пік спеки. Тому святкують Різдво там зазвичай на пляжі, готуючи блюда на грилі, купаються, грають у пляжні ігри, в крокет. Традиційна святкова вечеря – це страви з дарів моря, індик, салат, десерт із сметани, полуниць і граната. На Святвечір тут застеляють покривала біля своїх будинків і колядують. В багатьох родинах печуть різдвяні тортики та пудинги. Основою святкової декорації тут є квіти, наприклад, Різдвяний кущ — рослина з маленькими червоними листочками, та Різдвяний дзвінок. Дехто відзначає народження Христа в липні – це найхолодніший місяць року в австралійців.

Африка

Тут Різдво не має такої комерційної мети, як в інших частинах світу. Більший аспект робиться на святкуванні народження Ісуса в церкві, аніж на подарунках. Окрім того, це бідний континент, тому зазвичай діти отримують дарунки у вигляді тканини на новий одяг до свята, мила, свічок чи шкільних підручників. На святкову вечерю, зазвичай, подають козяче м’ясо, пироги, сливовий пудинг, індичку в Південній Африці. В Ліберії стіл накривають стравами з яловичини, рису, ставлять печиво. А в Гані – це час багатства, адже на Різдвяний період припадає збір какао. Для жителів Зімбабве головне, щоб на святковому столі було вдосталь хліба, джему та чаю. В Малаві в святковий період діти ходять до сусідів, одягенені у спідниці з листя і виконують ритуальні пісні та танці. У Гамбії люди урочисто роблять святкові ліхтарі у формі човна чи будинку, що встановлюють біля дому. В Дакарі поширеним різдвяним товаром є пластикові дерева та надувні діди морози. На вулицях багатьох Африканських країн можна побачити прикрашені дерева манго, штучний сніг та пальми, обвішані дзвіночками. Якщо пощастить, то в Атлаських горах Марокко зрідка можна натрапити і на засніжене Різдво.