__3

Сімейний відпочинок

Бережіть те, що маєте! Східниця

__3На місці сучасної Східниці у часи Київської Русі існувало поселення Золота Баня. Недалеко від нього стояла фортеця Тустань. Під час нападу орд хана Батия Золота Баня була зруйнована (як і фортеця Тустань з навколишніми селами). Люди, які після цього залишилися живими, з часом почали сходитися у долину річки Стрий, заснувавши тут поселення — Східницю, яка від цього «сходження» отримала свою назву.

Природним джерелам цілющої «Нафтусі» властиве особливе поєднання розчинених органічних речовин і мікроелементів, що зустрічається лише в Східницько -Трускавецькому районі Карпат. Досконале вивчення геологічної будови надр цього регіону дає підставу стверджувати: «Нафтуся» формується на глибині близько ста метрів. Поверхневі дощові води проникають у ці глибини і вимивають з навколишніх порід, переважно менілітових сланців, органічні речовини і насичуються сірководнем. Тут вони змішуються з багатими на мікроелементи глибинними водами Раточинського розлому. Поєднання в певних пропорціях органічних речовин і мікроелементів зумовлює феномен цілющої мінеральної води «Нафтуся». Геологи НАН України описали понад 500 джерел мінеральних вод Карпат. «Нафтуся» визнана найкращою.

Унікальною Східницю можна назвати ще й тому, що на одній порівняно невеликій території зосереджені різні види лікувальних вод: слабомінералізовані на зразок «Нафтусі» з розчиненими органічними речовинами в кількості 10—30 мг/л; слабо мінералізовані залізисті води зі вмістом заліза від 20 до 70 мг/л; унікальні лужні (содові) мінеральні води типу «Боржомі», яких, за винятком полянської групи, не має жоден курорт України. Є в Східниці ще один тип мінеральних вод — хлоридно-натрієві з підвищеним вмістом брому (мінералізація від 35-100 мг/л), які можуть використовуватися як внутрішньо, так і зовнішньо при функціональних розладах нервової системи та захворюваннях шкіри, але вони ще чекають на своє вивчення.

Крім того, біля підніжжя однієї з гір, де смереки заступають зарослу вільхами і верболозом трясовину, знайдено великі поклади лікувальної грязі, висновки про доцільність медичного застосування якої зробили науковці курорту Мацеста з Грузії ще у 1976 році… А скільки тут ще невідкритого і нерозвіданого! Експлуатаційні запаси мінеральних вод типу «Нафтуся» на курорті Східниця, які були затверджені ще у 1975 році, становлять 64,6 кубометра на добу! Це в півтора разу перевищує запаси аналогічних вод курорту Трускавець.
Східниця розміщується на висоті 600—900 м над рівнем моря. Протягом століть у Східниці сформувався свій мікроклімат: так, зима тут м’яка, з частими відлигами; літо тепле з чергуванням сонячної та хмарної погоди. Повітря в Східниці збагачене ефірними маслами, розріджене, яке змінює частоту дихання, стимулює регуляторну функцію центральної та нервової систем і збагачує кровоносні органи. Навколо — смерековий ліс, що насичує повітря фітонцитами – рослинними антибіотиками, ні для кого не секрет що в хвойних лісах повітря практично стерильне

Відпочинок та лікування в Східниці позитивно налагоджує процеси в органах шлунково-кишкового тракту.

Проблема

2 березня 2012 року, на сесії селищної ради Східниці було прийнято позитивне рішення щодо передачі близько 60 джерел у приватні руки. (Одне ТзОВ подало заявку про те, щоб взяти у користування близько 60 джерел мінеральної води).

Більшість східничан дотримуються думки, що джерела – це недоторканна власність громади, яка проживає на цій території, Джерела мають відігравати рекреаційну, лікувальну роль, а не комерційну!

Ще 2010 року в селищі заснували комунальне підприємство «Східницькі джерела», яке мало б отримати відповідні ліцензії на користування надрами, – і селище почало б «заробляти на воді». Така була ідея. Її відстоював і чинний голова Східниці. Сьогодні він змінив думку: каже, що головна проб¬лема – фінансування. Натомість керівник КП «Східницькі джерела» Наталія Федьків стверджує, що люди були б готові навіть самі фінансувати комунальне підприємство, але голова не дає можливості. Якщо східницькі джерела віддадуть у приватні руки, то селище втратить будь-яку можливість розвитку.

Не можуть одні наживатися на тому, що належить усім! Як відомо, договір оренди передбачає право викупу, а ліцензія на право користування надрами Східницького родовища мінеральних вод надає власнику пріоритет на продовження терміну дії ліцензії на певний період часу. А це на практиці можуть бути десятиліття і навіть століття.

Якщо віддадуть родовище, то інвестор керуватиме всім у Східниці – наприклад, видаватиме дозволи на будівництво в селищі. Адже довкола джерел – санітарна зона, тому просто так будуватися не можна. Інвестор фактично буде власником селища! Все станеться як у Моршині, де люди тепер не можуть навіть склянки води випити безкоштовно!

Будь-який приватний інвестор готовий вкласти мільйони гривень в облаштування джерел, але за умови, що ці гроші скоро йому повернуться і він матиме стабільний прибуток. Ось чому плата за воду буде включена не тільки у вартість путівок санаторіїв і пансіонатів, як це спостерігаємо до сьогодні, але й з приватних вілл та садиб братимуть кошти за ліжко-місця. І не матиме значення, чи є там курортник, чи його нема.

Досить скептично налаштовані жителі селища, дивлячись на те, як іноземці останнім часом активно закружляли над Східницею, кажуть: купить цей український Клондайк який- небудь німець чи американець, і підемо ми до нього в найми. Що ж, він не помилиться, а ось чи не помилиться держава, яка так байдуже ставиться до перлини Карпат?…